Sportovní střelba

...a vše o ní!

České střelkyně a střelci

Miroslav Varga

Miroslav Varga patří ke kvalitním střelcům. Jak nám už dokázal v roce 1988 v Soulu....bude se historie opakovat a předvede nám stejný závod o 20 let později v roce 2008 v Pekingu?

Rozhodně by na to měl, předvedl to totiž skvělými výsledky v poslední době, díky kterým se také kvalifikoval do Pekingu. Když si řekl, že by se rád podíval jako střelec do Pekingu, povedlo se mu to...Povede se mu stát se olympijským medailistou, když si řekne?

Ze Soulu až do Pekingu?

Olympijský vítěz Miroslav Varga opět patří ke špičce. Teď se vrací do reprezentace

PRAHA Už je to devatenáct let, co v Soulu vybojoval pro Československo zlatou olympijskou medaili. Nechce se ale smířit s tím, že by na jeho jméno měl padat prach v análech a encyklopediích, a touží po účasti v Pekingu 2008. „Závodit pod pěti kruhy po dvaceti letech, to by byla věc,“ říká sportovní střelec Miroslav Varga. Šestačtyřicetiletý podnikatel s nálepkou rebela.

„Úroveň našich puškových disciplín stagnuje. Když i při práci sekunduju našim nejlepším tak, že je porážím, tak je asi něco špatně,“ upozorňuje už nějaký čas.

Ačkoli dávno odložil reprezentační pušku, v posledních dvou letech by ji rád opět uchopil.

„Zase jsem se do toho obul, opět se pohybuji ve špičce a moje výsledky jsou na reprezentaci. Jenže nejsem ve středisku, jsem střelec z ulice, amatér, a v tom je zřejmě problém. Figuruji v reprezentačním C-týmu, ale to je mi k ničemu. Můžu střílet dobře, ale jen po Rozvadov,“ horlil ještě před pár dny. Libovolná malorážka vleže na 60 ran, to je jeho hlavní disciplína. Zlatá olympijská, i současná.

Je podnikatelem, ve svém obchodě na Rokycansku prodává potřeby pro sportovní střelbu. Přesto dosahuje pozoruhodných výsledků. Jen z těch posledních – v úvodním kole ligy zvítězil výkonem světové úrovně 598 bodů, a na nedávné Velké ceně osvobození v Plzni se jako jediný z Čechů probil ve své disciplíně do finále, kde skončil šestý nástřelem 595 bodů. A loni obsadil ve čtyřkolovém Českém poháru celkově druhé místo.

„Co víc můžu udělat? Proč nemají všichni stejná pravidla hry? Kdy budou vypsány nominační závody pro tu jejich C-reprezentaci? Jak se mám dostat na nějaký závod Světového poháru? Jsem pro bafuňáře starý, už dávno nejsem ve středisku,“ připomněl, že z Dukly Plzeň odešel na vlastní žádost v roce 1992 a vydal se svou cestou.

„Zkrátka mě přehlížejí, doma i v zahraničí jsou z toho zaražení,“ dodal střelec, který, pokud vyjel na závody mimo republiku, tak pouze na vlastní náklady.

Přesvědčil je!

Ve středu se ale Varga dočkal překvapení. „Uzavřeli jsme nominaci pro červnový závod Světového poháru v Mnichově a Mirek v ní figuruje,“ oznámil sportovní ředitel střeleckého svazu Vladislav Šaňák. „Dostane tak šanci, řekl si o ni posledními výkony,“ dodal.

„Pěkná zpráva, potěšili jste mě. Konečně jsem je přesvědčil,“ hlásil bývalý olympijský šampion z Německa, kde je na služební cestě.

Cožpak mu to nikdo neoznámil? „Se mnou se nikdo nebaví,“ přiblížil své postavení vlka samotáře.

„Mirek má dojem, že mu bylo ublíženo. Má zvláštní povahu – málokdy je spokojený s opačným názorem, ale je to bojovník, proto vyhrál olympiádu v Soulu,“ uznává Šaňák.

Co tedy musí Varga, který po Soulu závodil ještě v Barceloně 1992, udělat, aby naplnil svou třetí olympijskou šanci?

„V Mnichově teď bude mít možnost vystřílet účastnické místo pro Peking. Ale i kdyby mu tohle nevyšlo, výkonem si může říci o účast na červencovém mistrovství Evropy v Granadě. Tam se bude střílet dokonce o tři místa v Pekingu,“ přiblížil Šaňák.

Vyjádřil však jisté pochybnosti. „Je otázka, jestli uspěje s jeho současnou psychickou i fyzickou kondicí.“ „Ať si na svazu pochybují, já zase pochybuju o nich. Teď se musím připravit na Mnichov, protože chci i na mistrovství Evropy,“ reagoval v Německu Varga. „Nevejdu se jim do škatulek, ale budu se bít.“

***

Zlatá v Soulu 1988

Do Soulu odlétal Miroslav Varga s cílem probít se v libovolné malorážce do finálové osmičky, ale nakonec získal zlatou medaili, předtím vytvořil v základní části olympijský rekord 600 bodů. Další zlaté přidali chodec na 20 km Jozef Pribilinec a tenista Miloslav Mečíř.

JIŘÍ JAKOUBEK
Poslední komentáře
16.06.2015 18:04:40: Je mi líto, ale myslím, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Mohu bránit svou pozici. Napište mi PM, diskuto...
 
http://strelba.wgz.cz/